Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / SkÃ¥lar 12343123



*

nr 1234 3123


Skålar

+ pokal, 3 delar, silver, bland annat Tyskland / England (Birmingham), Höjd: 3-11,5, vikt. Ca 250 g


Utrop:

1.000 kr

Såld:

800 kr

Sista tid för bud online:

måndag 11 februari 2019
kl 18:37:49


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
11/2 14:41:31 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: birmingham engelsk england europa pokal silver skålar vikt ädelmetall
  • 1018 Bordsuppsats
    skålar, ett par, Brons/opalinglas, 1800-tal. Diame..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:42
  • 1017 Bordsuppsats
    skålar, ett par, omkring 1800, Frankrike, brons/kr..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:53
  • 8256 InsatsskÃ¥lar
    glas, 3 st. Längd: 33 cm, diameter: 31-32 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:59
  • 8091 SkÃ¥lar
    4 st, Arne Erker, Kockums Emaljverkstad, emalj, ol..//
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:14
  • 8019 SkÃ¥lar
    Ett par, fd armringar, metall. Diameter: 12 cm
    Aktuellt bud: 200 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:25
  • 8250 StrösockerskÃ¥lar
    på fot 2 st, + fat på fot, nysilver. Höjd: 18-38 cm
    Aktuellt bud: 400 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:43




Ladda ner broschyr